Jelentés a Zamárdi fesztiválok ökológiai hatásairól 2019-2023

Jelentés a Zamárdi fesztiválok ökológiai hatásairól 2019-2023

2023.09.11. 0

Ez a jelentés ma 2023-ban is épp olyan aktuális, mint 2019-ben.

A jelentést a szerzők, a balatoni NABE felső vezetőknek és csoportvezetőknek, Zamárdi önkormányzat polgármesterének és képviselőinek, valamint a MTA ÖK Balatoni Limnológiai Kutatóintézetének (Tihany), küldték el, de SENKI semmiféle választ nem adott a felvetett problémákra.

Jelenleg 2023. augusztus végén a Strandfesztivál bontása zajlik. Tudnánk nagyon sok képpel szolgálni a kipusztított növényzetről, a sok-sok tíz, száz mobil WC-ről, melyek tartalmát a Balaton partján szivattyúzzák át. Beszámolhatnánk a bűzről, mocsokról, és arról, hogy az ingatlantulajdonosok, a nyaralók ezrei a főszezonban, nyolc héten keresztül nem tudják a Balaton-partot, az ingatlanokat használni. De 2023-ból csak egy-két a 2019-hez hasonló képet mutatunk be, mert nincs értelme ismételni a korábbi képeket és a jól összefoglalt jelentés szavait.

Néhány friss, 2023. augusztus végi kép.

Azóta a helyzet változatlan és semmi nem történt!

Vajon miért nem válaszol egyik intézmény sem, holott büszkén hirdetik magukról, hogy ők a környezetünk, a természet legfőbb védelmezői?

Legalább a másik tisztelete miatt küldtek volna egy visszajelzést.

Íme aki kíváncsi a részletekre, alább olvashatja a részletes jelentést:

Nagy örültünk, hogy a környezetvédelmi világnap apropóján Zamárdiban, „Jövőd a Balaton” jelszóval megrendezett IV. NABE Zöld Fesztivál 2019 ilyen jó hangulatban és családias légkörben zajlott. Ezúton is köszönjük a NABE csoportoknak a kellemesen eltöltött napot.

A mindenki által dicsért rendezvény elmúltával, nagyon hamar visszacsöppentünk a szomorú, kemény valóságba, ugyan is a NABE rendezvénytől alig 500 méterre nyugat felé az elmúlt 15 év legnagyobb balatoni, illetve partközelii környezet szennyezése történt és történik immár 14 éve: a Balaton SOUND és egyéb nagy fesztiválok következtében.

Sürgős segítséget szeretnénk kérni ennek gyors feltárásában, nyilvánosságra hozásában és mielőbbi leállításában.

Úgy hisszük, hogy ebben a témában egy teljes balatoni összefogásra van szükség, mert saját környezetünkben, mi helyiek nem tudunk eredményt elérni a gazdasági, a politikai és különösen az emberi összefonódások és hiúsági szempontok miatt.

Meggyőződésünk, hogy a környezetünk és különösen a Balaton sorsa és védelme magasan felette kell, hogy álljon a fenti szempontoknak, illetve nem lehet olyan felhatalmazás, amely a kicsinyes, pillanatnyi érdekek miatt feláldozza, tönkreteszi a környezetünket, illetve elveszi a lehetőséget az utódainktól az egészséges életlehetőségétől, pihenéstől.

A nagy zenei fesztiválokat a WOODSTOCK-i fesztivál mintájára, emlékére rendezik meg világszerte, de azt nem veszik figyelembe, hogy ott egy zárt völgy, magánterület adott otthont a mai fesztiválok ősének és így az minden szempontból kontrolálható, és csupán egyszeri alkalom volt.

A fesztiválok igen súlyos környezetromboló hatása mellett a környéken lakók és nyaralók a nyári főidényben 5 héten keresztül kénytelenek elviselni a rendezvényekkel járó tömeget, környezet-, és zajszennyezést.

A mellékelve küldött néhány fénykép talán kicsit érzékelteti, hogy miért vagyunk elkeseredve, és miért kérjük a NABE-t, hogy vegye kézbe a drasztikus víz és parti környezetszennyezés ügyét.

Előzmények

Helyszín leírása

Zamárdiban 3 km hosszban és kb. 150m szélességben a 1970-es évek közepén feltöltötték a Balatont. Kialakították a partvédelmet, a 25m széles part menti minőségi gyep sávot (jogszabályok által kijelölt parti közterület), egy végig futó sétányt, a további rész fákkal borított zöld közterület maradt.

Fesztiválok

Az első nagy rendezvény az EFOTT volt 2006-ban, majd 2007-től a SOUND (különböző szponzori előnevekkel), majd 2013-tól ezen felül a Strand Fesztivál és 2015-től a B. My. Lake fesztivált is ugyan ezen a helyszínen, a parti sávban rendezik meg.

Létszámadatok

A 2006-ban az első nagy fesztiválnak 15-20.000 látogatója volt, 2013-tól már évente 3 nagy fesztivál kerül megrendezésre, melyek látogató száma évente a 300.000 főt is meghaladja.

A terület fokozatos igénybevétele

Kezdetben néhány 100 méteren zárták le a Balaton partot, mára már közel 2km-em zajlanak az események.

A teljesség igény nélkül felsorolunk néhányat a tapasztalt környezetkárosításokból 1. Közvetlen a part melletti 25m-es „védett sávot” az előkészületi munkák alatt a nehézjárművek, teherautók majd az odatelepített építmények és a fesztivál résztvevői teljesen letarolják.

2. A belső zöldterület jelentős részét, semmit sem kímélve, „kemény ipari övezetté” változtatják, raktárakkal, járművekkel, ott tárolt anyagokkal (30-150m-re a Balatontól).

3. A fesztiválokra felépített sátrak, színpadok körül minden sivataggá válik, nagy mennyiségű műanyag törmelék, szívószál, üvegszilánk, fémkupak került az évek során a talajba. Az elmúlt néhány évben több tíz ember próbálja a szennyező anyagokat összeszedni, de így is egy részük a talajba kerül. Az „útban lévő” fákat a rendezvény területén kivágták, ha a megálmodott építmény útjában volt.

4. Egyre több építményt telepítenek a 25m-es parti sávba és a víz fölé nyúló stégekre. Ez különösen nagy gondot jelent, mert a fesztivál résztvevői nincsenek tekintettel a Balatonra, a buli hevében rengeteg üveg, műanyag és egyéb hulladék kerül a vízbe, ebbe többször a szél is besegít. A Balatonba kerülő szennyező anyagok összegyűjtésével 14 év óta senki sem foglakozott, legfeljebb a strandolók szedték ki azokat az anyagokat, amelyekre ráléptek, vagy felsértette valaki lábát.

5. Az érintett zöld közterületen időről-időre zúzott kővel, homokkal, veszélyes hulladékkal leborítanak több száz m2-nyi területet. Ezek az anyagok a fesztiválok után rendre ottmaradnak, a zöldterület helyreállítása nem történik meg.

6. Az öt, illetve tízesével telepített mobil WC-k környezetében penetráns bűz van. A rendszeres tisztítást magasnyomású vízsugárral végzik és a szennyezett víz közvetlenül a talajba kerül, így a WC-k helyén még hetekkel a fesztiválok után is érezni a kellemetlen szagokat. A fesztiválok után a mobil WC-k végtakarítását is helyben végzik, sokszor a Balaton parttól néhány méterre.

7. Rendszeresen előfordul, hogy a mobil WC-ket a fesztiválozók felborogatják és a tartalmuk a Balaton közvetlen környezetébe, vagy a Balatonba torkolló vízlevezető árokba folyik.

8. A fesztiválozók gyakran túl sokat engednek meg maguknak, úgy viselkednek, mintha egy elhagyatott prérin lennének. Hónapokig tart amíg a lepusztított Balaton part zöld területei látszólag regenerálódnak. Ezen sokat segít időnként egy-egy nagy zivatar, amely „eltünteti” a nyomok egy részét, a földbe vagy a Balatonba mosva a szennyeződéseket.

9. A fesztiválok építése és bontása során a szállító- és haszonjárművek extra környezeti terhelést jelentenek, amely nagymértékben szennyezi a közvetlen partszakaszt, tönkreteszi az utakat, amelyeket nem ilyen forgalomra és járművekre méreteztek, valamint élhetetlenné teszi a lakók, nyaralók környezetét.

10. Az utolsó 5 évre szóló szerződésben a rendezők vállalták, hogy 65 millió Ft-ot költenek a rendezvények helyszínének rekultivációjára. Amikor az első munkálatokra sor került, megdöbbenve tapasztaltuk, hogy a dél-balatoni vasútvonal felújításakor a régi sínpálya alól eltávolított, kitermelt kisebb hegynyi veszélyes hulladékkal töltötték fel a fesztiválterület egy részét. Ez az anyag, közel 100 év szennyeződését tartalmazta, „látta, illetve kiszolgálta” még a gőz-, a dízel-, és a villanymozdonyokat is. Ezt a különösen veszélyes hulladékot papírokkal körbe utaztatták néhány cég bevonásával, „tisztára mosták” és így került a fesztivál területre. A mellékelt kép a vasúti pálya felújítása, friss kővel történő megépítése után 4 évvel, most készült, ebből következtetni lehet, hogy mennyi szennyeződést tartalmazhatott a zöld közterület (fesztiválterület) feltöltésénél használt 100 év szennyeződését tartalmazó anyag.

Az eddig megtett hatósági bejelentések nem jutottak el abba a fázisba, hogy megvizsgálták volna a helyszínen az érintett területeket, valahol mindig elakadt a folyamat.

Szeretnénk, ha mellébeszélés, hivatali aktatologatás, a tények elmosása és eltusolása helyett konkrétumok kerülnének nyilvánosságra és a zamárdi döntéshozók asztalára, tudatosítva bennük, hogy a Balaton az egész nemzet kincse (egyébként az Ő jólétük szinte egyedüli forrása is), és nincs joguk feláldozni, elherdálni a pillanatnyi érdekeik miatt.

Mindezért a következő kérésekkel fordulunk az Egyesületükhöz:

  1. . A NABE végeztessen el talajtani vizsgálatokat saját hatáskörben, független intézménnyel (pl. a Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Gödöllő), nem magát szakértőnek álcázott 1-2 személyes Kft-vel. A vizsgálat terjedjen ki a feltöltések által érintett területekre, valamint az „apró talajszennyezést” (műanyag, üveg stb.) tartalmazó területekre. Talajminta vételére javasolt területek: vasúti kővel szennyezett, Harcsa utca és a Csokonai köz és a Csokonai köz és a Zöldfa utca közötti közterület D-K-i bejárattól Ny-ra haladva (hrsz 3430/1 és a hrsz 3286/1, egyéb veszélyes hulladékkal feltöltött közterület, Zöldfa utca és a Kecskeméti utca közötti közterület középső része Ny-ról haladva (hrsz 3272/4), az „apró talajszennyezés” vizsgálatához a hrsz 3430/1 és a hrsz 3286/1 középső részei.
  •  Javasoljuk, hogy az évek alatt összegyűlt, a problémákat jól érzékeltető képeket a NABE tegye közzé az internetes felületén, esetleg elrettentő példaként vándorkiállítással mutassa be a Zamárdit ért környezetrombolást, ezzel hívva fel a települések vezetőinek a figyelmét, hogy mire számíthatnak, ha átgondolatlanul, a környezetvédelem szempontjait figyelmen kívül hagyva kötnek szerződéseket, amelyekből visszalépni nagyon nehéz.
    Zamárdi vezetői ilyen nyilatkozatokat tettek, tesznek ha szembesítjük Őket a tragikus valósággal: „tapasztalatlanok voltunk”, ilyen nagy méretekre nem számítottunk”, „nem tudtunk mit kezdeni a szervező cég profi jogász csapatával szemben”, „megtévesztettek, megvezettek bennünket”, „szerződés kötelez, csak annak lejártakor tudunk lépni”…. és folytatni lehetne a mentegetőzéseket.
  •  Kérjük, hogy a NABE gyakoroljon hatást, elsősorban a közvélemény, a Balatont szertő állandó lakosok, az üdülő tulajdonosok és rendszeresen a Balatonnál nyaralók tájékoztatásával, összefogásával, hogy ez a súlyos környezetromboló folyamat mielőbb szűnjön meg, és a tényleges, nyilvánosság által kontrolálható rehabilitáció kezdődjen el. Mindezzel sokat tehet a NABE azért, hogy a zászlójára tűzött, a „Jövőnk a Balaton” tényleg megvalósuljon.

A felvetett problémákról a zamárdi döntéshozók és a Polgármesteri Hivatal illetékesei tudnak, de a fesztiválok és a körülöttük zajló dolgok „szent tehénnek számítanak”, érdemi megoldással 14 év alatt még nem nagyon találkoztunk, ígérgetések halmazával annál többet.

Tisztában vagyunk azzal, hogy ez egy nagyon nagy feladat, de hiszünk abban, hogy egy ilyen népszerű, sikeresen működő, az egész Balatont átfogó civil szervezet meg tudja állítani ezt a 14 éve egyre rosszabb irányba tartó, durva környezetkárosító folyamatot. A fentieket bizonyító több tucat fényképet, illetve videót és egyéb információt a NABE rendelkezésére tudjuk bocsátani, hogy a lehető leghatékonyabban, leggyorsabban és érdemben tudjon fellépni.

Több száz felháborodott, elkeseredett, a Balatont nagyon szerető nő nevében:

Zamárdi, 2019. augusztus 9.

Dr. Sükösd Lászlóné, (Zamárdi kötődés 1969 óta),

Dr. Kissné dr.Bodolay Mária, (Zamárdi kötődés születése óta),

Mayer Anita, (Zamárdi kötődés 2006 óta).

Az összeállítás címzettjei:

NABE felső vezetői és a csoportvezetők,

NABE Környezeti Tanácsadó Iroda,

Dr. Hetesi Zsolt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatója (aki „A felélt jövő” című előadását tartotta Zamárdiban, 2019. március 4-én),

MTA ÖK Balatoni Limnológiai Intézet, Tihany

Tájékoztatásul kapják:

Csákovics Gyula polgármester,

Képviselő Testület tagjai: Egyed Zoltán Attila, Elter Imre István, Gál Péter, Matyikó Zsuzsanna, Schwarc Béla, Szabó Gábor.

(A B. My Lake fesztivál kihullott a sorból, de ennek semmi jelentősége, mert a Strand Fesztivállal együtt került megrendezésre azonos helyszínen, a Starnd Fesztivál pedig maradt. Jelenleg 2023 nyarán még a ZamJam fesztivál is beállt a fesztiválok sorába!)