Városi stratégia javaslat

Zamárdi hírek, közéleti cikkek, fórum

Zamárdi város rövid stratégiai terve

Cél

Egy olyan város, amiben a helyi lakosok, nyaralótulajdonosok és a nyaralóvendégek is jól érzik magukat. Egy olyan virágzó idegenforgalomból élő kisváros, ami nem akar többnek és nagyobbnak látszani, mint amekkora, nem akar több vendéget és több nyaralót, mint amit ez a part és a város kényelmesen elbír. Ezáltal a település élhetőbb és kívánatosabb legyen a déli part többi településénél, mert ehhez minden adottsága megvan, mint például a legnagyobb strand és a jó közlekedés.

Mi kell mindezekhez: Ne adjuk el a városunkat!

Hosszabbítsuk meg a szezont!

  • Vigyázzunk és őrizzük meg a zöldterületeinket, legfontosabb a Balatonpart védelme.
    • Csökkentsük a beépíthetőséget, mind felfelé, mind az alapterület %-ban, mert nem egy nagyvárosban szeretnénk élni, hanem egy szellős, kertvárosias övezetben. A nagy társasházak építése nem az itt lakók, hanem a milliárdos beruházók érdeke, az ingatlanadójuk nélkül eddig is megvoltunk.
    • Természetesen gátat kell vetni az illegális beépítéseknek, túlépítéseknek is.
    • Fontos a rendezvények és fesztiválok újragondolása, az évek tapasztalata azt mutatja, hogy nem kellenek óriásfesztiválok. Kisebb, rövidebb, áttekinthetőbb „kis fesztiválok” kellenének, amelyek nem generálnak százezres kezelhetetlen tömegeket, és a helyi vállalkozók is képesek legyenek kiszolgálni a vendégek igényeit. Pl. Rozé Fesztivál, csak lényegesen igényesebb formában, több helyi vállalkozó bevonásával, és fő az igényesség!
    • A legfontosabb egy hosszútávú koncepció kidolgozása a jelenlegi fesztiválok által elfoglalt területek hasznosítására. (Lejjebb olvashatók ötletek)
    • Elkerülhetetlen az ingatlanadó átértékelése, újra szabályozása, felülvizsgálata. A mostani rendelet alapján 20-25%-al lehetne növelni az ingatlanadó bevételt, ha a valós állapotnak megfelelően adóznának az ingatlantulajdonosok. Minden második háznál bővítések, hozzáépítések, teraszok befedése és beépítése történt, ezzel is lehetne növelni a bevételt.
    • Az idegenforgalmi adót is növelni kell és az idegenforgalomra költeni. Olyan dolgokra kell költeni, ami miatt a vendégek ide akarnak majd jönni.
    • A közterületek esetén egy átfogó szemléletváltásra van szükség, felül kell vizsgálni ezeket a területeket. Sokan sajátjukként foglalják el ezeket, árkokat ásva, sziklákat kihelyezve, hogy házaik előtti területet ne lehessen közterületként használni.
    • Ezen felül növelni kell a parkolóövezetet, hogy a strandra autóval érkezők a fizetős parkolás helyett, ne az ingyenes utcákban parkoljanak tömegével, azzal zavarva az ottani nyaralótulajdonosokat.

Összefoglalva: Zamárdinak nem a legolcsóbb településnek kell lennie, de a legjobbnak, ne akarjunk kezelhetetlen tömeget idevonzani! A kereslet, kínálat függvényében kell beállítani azt a mennyiségű vendéget, amely a településnek a legjobb.

És mi kell a szezon hosszabbításához?

Egy olyan part, ahova az év minden hónapjában érdemes lemenni, és májustól szeptemberig mindez kiemelten igaz legyen.

Az év mely időszakában, mit kellene nyújtani Zamárdinak, a polgárai vagy az idelátogatók számára?

Mit kellene nyújtani októbertől áprilisig, hogy valaki Zamárdiba jöjjön?

Akarjuk-e egyáltalán, hogy ilyenkor jöjjenek turisták, vagy inkább csak a nyaralótulajdonosoknak és itt lakóknak tegyük vonzóvá és élhetőbbé a várost? Természetesen ebben az időszakban sok ünnepnap vagy ünnep előtti várakozási időszak van, így például advent, Karácsony, Újév, Vízkereszt, farsang, Nemzeti ünnep, amikor sok vonzó program szervezhető a helyi lakosoknak, nyaralótulajdonosoknak és turistáknak. Lehetnek állandó programok is mint például korcsolyapálya, uszoda, szauna. És ebben az időszakban is lehetséges a nívós szobák kiadása. Ilyenkor nincs akkora mennyiségű látogató, mint nyáron, de ez jól kiegészítené a helyi vállalkozók bevételét.

Mit kell nyújtani májusban, június elején és szeptemberben, hogy idejöjjenek az emberek kikapcsolódni?

Program, program, program és ezen kívül, ha van még néhány jó program akkor biztosan jönnek.

De milyen programok? A válasz egyszerű olyan programok kellenek, amelyek máshol is beváltak, és ezt nem kell nekünk feltalálni, csak megvizsgálni mások milyen vonzó programokat találtak ki, valamint megnézni, hogy az előző év hasonló időszakában mik voltak a legnépszerűbb programok helyben, és azok közül olyat választani, ami több napos, és itt tartja a vendéget egész hétvégére.

Például az elmúlt időszakban május elején kerékpár és futóverseny volt, ami szállóvendégekkel is járt.

Mit kell nyújtani júniustól augusztusig, hogy idejöjjenek az emberek?

Létre kell hozni a legjobb partot, ahol nem csak napközben, de este is szívesen sétál a vendég, és itt tudatosan nem strandra gondolunk, hanem partra, mert maga a fürdés már nem biztos, hogy elég.

De mit lehet akkor még nyújtani?

  • Sportolási lehetőségeket, sportpályákat, strandröpit, strandfocit, tollast, teqballt, streetballt, futópályákat, vízi sportpályákat, vízilabda lehetőségét, vízi kosárpályákat, vízi röplabdát,
    • a tó legjobb jolle kikötőjének kialakítását vagy több ilyen létrehozását (lehetne például a meglévő, nem használt móloknál kialakítani),
    • művészetet és színpadokat, (7 és 10 óra között)
    • a jelenlegi fesztiválokra szánt szánalmas kinézetű terület felélesztését természeti értékekkel, kisebb, elbontható pavilonokkal és jó funkciókkal,
    • napozókat, gyerekmentes napozót, kutyás strandot, kisebb színpadokat.

Néhány további ötlet:

  • Strandfelügyelőket kell felvenni, akik kifejezetten a parttal foglalkoznak, kell műszaki szakember és, programszervező is – ide be kell vonni a helyi fiatalokat,
  • fel kell venni a kapcsolatot amatőr színjátszó csoportokkal és együttesekkel, akik szállás fejében ingyen fellépnek, ez nekik egy ugródeszka, illetve referencia is, mert biztosítjuk a technikát. Mindenhez nem kell nagy színpadokat építeni, hanem ideiglenes színpadokat is fel lehet állítani,
  • híres és örökbefogadott padok, a parton elhelyezett padokat fogadja örökbe 1-1 híres sportoló és írja alá a saját padját,
  • fürdőkabinok, mama szobák létrehozása, a parton több ideiglenesen felépíthető, tájba illő szolgáltató pavilon, ahol kávézók, fagylaltozók, branch helyek, reggeliző helyek, borozók, strandcikk árusok kaphatnak helyet,
  • jól variálható kiállító tereket kell létrehozni, ha kell egy helyre, ha kell szétszórva a parton,
  • és mindenekelőtt egy zamárdi youtube csatorna kell, amin a helyi vállalkozások bemutathatják magukat, továbbá a programokról itt lehet összefoglalót bemutatni.

És ennyi jó dolog után néhány, amit inkább kerüljünk!

  • Álljon ellen Zamárdi a különböző politikai és pénzügyi csoportok nyomásgyakorlásának, melyek csak önös érdekből, óriási haszon reményében jelennek meg városunkban.
  • A gasztrofesztiválok, jók Zamárdinak? Azért, hogy a helyi éttermekbe kevesebben menjenek? Nem kellenek a csillogó villogó, méregdrága streetfood büfék. Legyenek Zamárdiban nívós olcsóbb étkezőhelyek!
  • Korlátozni kell az idegenek horgászati lehetőségét Zamárdiban, és be kell szüntetni a nagy horgászversenyeket is. A helyieknek, helyi nyaralótulajdonosoknak és családjaiknak engedélyezzük csak a horgászatot. Több ismerősünk horgászik, és borzasztó a horgász turista ősszel tavasszal. Idejönnek a szomszéd településről, távolabbról, mindenhonnan, ingyen parkolnak mert este jönnek, cserébe eldobálják a csikket, a kukába pucolják a megfogott halat, mind ezt Zamárdi pénzén. Nincs erre szükség akár csak a horgászversenyre, illetve csak akkor, ha megfizetik rendesen, de akkor is szabályozott (szűkebb) helyen és körülmények között.

Fizetett horgászhelyeket kell kialakítani bizonyos területeken, és mivel kevesebb lesz a horgász ezért jönni fog a hal, április-májusban, a „partfelügyelők” meg intézik és felügyelik, így máris nem csak 2 hónap a munkájuk.

  • Nagy zenei fesztiválokat, melyek Zamárdinak bevételt nem hoznak, csak piszkot, rombolást és elzavarják a vendégeket.
  •  Kerüljük az egy alkalmas nagy tömeget megmozgató rendezvényeket a főszezonban, mint például az air race. Miért volt jó ez Zamárdinak? Vagy inkább miért nem? Főszezonban nem tud az éttermes több ételt eladni hiába vannak többen. Az ilyen hétvégi eseményre szállást sem lehet kiadni mert hetes vendégek vannak. A strand ami miatt mások itt töltik az egész hetet korlátozottan volt használható.
  • És újra nyomatékosítsuk, hogy mire nincs itt szükség, nagy lakóparkokra, társasházakra, hogy növekedjen a főszezonba a tömeg. Az elmúlt időszakban úgy is annyi épült, hogy bőven van plusz ingatlanadó többletbevétel.

És akkor térjünk vissza a helyiekre és nyaralótulajdonosokra

Mikor boldog egy nyaralótulajdonos?

  • Ha lejön Zamárdiba és nyugodtan tud pihenni, de ha kell el tud menni szórakozni, be tud ülni egy jót enni és nem zavarja az irdatlan nagy tömeg. – véleményünk szerint a fent leírtak ezt biztosítják.

Mikor boldog egy helyi lakos?

  • Ha idegenforgalomból él, és van elég vendég. Mindegy, hogy éttermes vagy szállásadó, neki elég vendég kell és nem több, mint amit ki tud szolgálni, mert ha 10 ágya van, vagy 10 asztala, akkor nem tudja a 11. vendéget leültetni vagy altatni. Nem kell több vendég, hogy újabb beruházások és konkurencia épüljön, inkább a meglévők szépüljenek, és ne legyen tömeg.
  • Ösztönözni kell az igényes megjelenést az egymás melletti pavilonok arculatának hasonlóra formázását.
  • Ha nem idegenforgalomból él, akkor nem akar mást csak nyugalmat és, hogy ne legyen nagy tömeg. Egy klímaszerelőt, egy vizest, egy kőművest bőven ellát ez a város munkával. Egy kozmetikust, egy fodrászt, stb. szintén. És nincs szükség a szezonban idénymunkára érkezőkre, akik rontják a helyiek munkalehetőségét.

Összefoglalva

IGÉNYESSÉG, MINŐSÉG, ELŐRE ÉS RENDSZERBEN GONDOLKODÁS MINDEN TERÜLETEN!!!

Ha egy jelentkezőnek, vállalkozónak előírjuk. hogy milyen formában, milyen minőségű épülettel jelenhet meg a városban, akkor azt fogja teljesíteni, mert érdeke, hogy megnyissa a boltját, ha nem tartja be, el kell köszönni tőle, ez nem kerül pénzbe, csak egy további fejezet kell, a szerződésébe.

És ez vonatkozik a nyaralókra is szabályozni kell az építkezéseket, nem kellenek óriás társasnyaralók több emelettel. Nem kell minden zöldterületet pénzzé tenni, eladni, sokkal inkább a város vagyonát kellene növelni ésszerű vásárlásokkal. Miért nem lehetett a kilátó alatti területet megvásárolni és a kilátóval együtt gyönyörű hellyé varázsolni?

EGY HOSSZÚTÁVÚ TERVET, ELKÉPZELÉST KELL A PARTI TERÜLETRE KIDOLGOZNI, AKKOR A RENDEZVÉNYEK SZERVEZŐI NEM CSINÁLHATNÁNAK AKÁRMIT A BÉRELT TERÜLETEKEN (pl. homokkal, sóderral, feltöltést, fák, nád kiirtását, kivágatását, árkok ásását, ipari parkolók létrehozását a zöld közterületeken.

Mert a többség, a régi Zamárdit szereti és szeretné így megőrizni, ebben a kisvárosias formában, csak jobb utakkal, szebb parttal, minőségi szolgáltatásokkal. Ezért mondjunk nemet az ellenőrizetlen, esztelen növekedésre, de ne a fejlődésre!

A fenti rövid stratégia szlogenje lehetne, hogy

„a kevesebb néha több”!